Järgneva kokkuvõtte on kirja pannud Henri Polman, kes on antud võistluse üks põhikorraldaja. 

Laupäeval, 30. septembril 2023 toimusid Hollandis Liechtenvoordes St Switbertuse laskeklubis Open Dutch National Run-Archery Championship 2023 võistlused – meeleolukas jooksu ja vibulaskmise kombinatsioon. Üritust soosis hea ilm! Võistluse taset tõstsid oma kohalolekuga Saksamaa, Eesti ja Hollandi sportlased, kes soovisid testida oma vormi kahe nädala pärast toimuva Run-Archery European Cup’i jaoks.

Kvalifikatsioon ehk eeljooks

Vibulaskejooksu võistlused algavad kvalifikatsiooniga, kus kõik osalejad startisid iga 30 sekundi järel kolmele 760-meetrisele jooksuringile, mille vahel sooritati kaks laskmist – püsti ja põlvelt. Tabada tuli nelja 20-sentimeetrise diameetriga märki 18 m kauguselt, kasutada sai selleks kuus noolt (ehk kaks noolt oli varulaskude jaoks). Iga möödalastud noole eest ootas 100-meetrine trahviring. Kiireimad 7 sportlast pääsesid A-finaali, järgmised 7 B-finaali jne. Seekordse võistluse kvalifikatsiooni kiireim oli Mark van Tiel Hollandis, klubist Concordia Zeelandi, ajaga 11:27, talle järgnes Jaanus Gross Eestist vaid 1 sekundiga – selline päeva algus lubas juba ette põnevat finaali. Hollandi favoriit Wirdmer Griemelink kohalikust St. Switbertuse klubist suutis vaatamata 1 eksimusele laskmises välja joosta 15. koha ja ta oli end nii ära kurnanud, et jättis finaali suisa vahele. 

C-finaal

Finaal koosnes juba 4 jooksu- ja 3 laskmisringist, kus igas tiirus lastakse 4 noolt ilma varunoolteta. Hea laskmisoskus on ülioluline, ainult kiiretest jalgadest ei piisa. Veel vajab märkimist, et finaaljooksudes on mass-start ehk vastavasse finaali sattunud sportlased saavad koos joosta ja pealtvaatajatel on selge ülevaade, kes juhib. C-finaali liidriks läks algul Don Westerheijden Hollandist (klubi Sagitta et Arcus), kuid tänu heale laskmisele (ainult 1 eksimus 12 noolest) suutis Annemarie der Kinderen ( Holland, klubi St Sebastiaan Goirle) selle finaali võita ja tulla Hollandi meistriks naiste arvestuses. Meesveteranide arvestuses saavutas Don teise koha, Henri Polman (kohalik klubi St. Switbertus) kolmanda. Tonny van Kuringen-Huijbregts (HBV Aurora Oirschot) võttis naisveteranide meistritiitli. Peakorraldaja Marc Konings tegi samuti kaasa (klubi St. Switbertus), tema suutis 22:06-ga kindlustada omale veteranide kolmanda koha ning peale jooksu pidi juba alustama õhtuse grillipeo ettevalmistustega.

B-finaal

B-finaali ridades oli üllatuseks eelmise aasta meistri Joost Immink (klubi St. Switbertus), kellel eeljooksus laskmisel kogunes tervelt kolm eksimust, mille tõttu ta ei suutnud tõusta ajaga A-finaali. Kuid B-finaalis Joost tegi hea soorituse ja lõpetas selle jooksu kindla võiduga. Ilusa jooksu tegi Joost te Paske’le Aaltenist, kes oma laskmisoskust parandades võiks olla järgmistel aastatel kindel favoriit. Kahjuks seekord palju vigu B-finaali soorituses ja lõpetas selles jooksus. B-finaalis jooksis ja lasi end Hollandi veteranide meistriks Bert van Asselti (klubi Avalonsports Apeldoorn).

A-finaal

Kvalifikatsiooni kiireimad sportlased võistlesid üldvõidu eest. Grzegorz Chwastek Saksamaalt (Dresdner Bogenschützen) läks esimesest tiirust veatu pikalt juhtima, tema taga 150m kaugusel oli tugev grupp häid jooksjaid ja laskjaid, kes püüdsid vahet vähendada: Mathijs Barkel (Avalonsports Apeldoorn), Mark van Tiel (Concordia) Hollandist ja Jaanus Gross Eestist (klubi Sagittarius). Jorik Klein Nijenhuis (Holland, St. Switbertus) ja Tom Florian Borrack (Saksamaa, klubi TSG Lubbenau) eksisid juba alguses laskmisel liiga palju, et esikohale võistelda. Teises tiirus eksis pikalt liidrina jooksnud Grzegorz  lausa kõik neli lasku ja peab minema trahviringidele.  Taga jooksnud Mark van Tiel teeb jälle veatu tiiru ja seda üsna nobeda laskmisega, mis annab võimaluse omakorda juhtima minna. Jaanus teisena järgneb 50m vahega. Tundub, et otsustavaks saab kolmas tiir. Mathijs on teinud teises tiirus hea laskmise ning satub enne kolmandat tiiru kokku algse liidri Grzegorz’iga, seega ka pronksile käib tihe rebimine. Kolmandas tiirus lasevad Mark ja Jaanus koos. Jaanus on kolmanda jooksuringiga vahe kinni jooksnud ja väikese eduga saab laskmist alustada, aga Mark on kiirem laskja. Läheb põnevaks – mõlemad esikohale pretendeerijad lasevad kõik märgid maha ja nüüd otsustab viimase ringi jooksukiirus! Sandra Szulc (Saksamaa, klubist Werderaner Bogenschützen) on A-finaalis esialgu viimane, kuigi juba ühe naise kvalifitseerumine A-finaali on muljetavaldav.  Tänu oma heale laskmisele kindlustas Sandra endale kokkuvõttes üldarvestuse viienda koha ja esikoha naiste seas! Esikohal käib võitlus Mark van Tieli ja Jaanus Grossi vahel. Mõlemad on fantastilised laskurid ja neil ei olnud finaalis ühtegi eksimust. Jaanus ja Mark on mõlemad tugevad jooksjad, kuid Jaanusel jääb lõpuks veidi rohkem energiat üle, võites väikese edumaaga Open Dutch National Run-Archery Championship 2023. Mark van Tiel lõpetab üldarvestuses teisel kohal ja võtab Hollandi vibulaskejooksu meistritiitli! Kolmandale kohale kerkib peale kolmanda tiiru head laskmist Mathijs Barkel, kes lõpusirgel napilt edestas Grzegorz Chwastek’it. Saab olema huvitav näha, kuidas samad sportlased omavahel Nove Mestos kohti jagavad – A-finaalis on Euroopa karikale minejaid palju.

Võistkonnavõistlus

Traditsiooniliselt lõpeb vibulaskejooksu päev võistkonnavõistlusega – see on võistluspäeva oodatud osa nii laskjaile kui pealtvaatajatele.  Veteranide võistkond Golden Oldies (Stephan Schulze, Don Westerheijden ja Tonny van Kuringen) saavutavad kuuenda koha. St. Switbertus-2 (Joost Immink, Evert Neef ja Marc Konings) lõpetavad viiendal kohal. Kiired poisid (sh üldvõitja Jaanus, kiireim jooksja Joost te Paske ja Wirdmer Griemelink) tunduvad olevat favoriidid, kuid peavad leppima neljanda kohaga. St. Switbertus-1 (Jorik Klein Nijenhuis, Bram Polman, Ruud ten Have) tagavad endale kolmanda poodiumikoha. Kodumeeskond võtab esialgu liidripositsiooni, kuid peab lõpuks pärast tihedat konkurentsi loovutama võidu Saksamaale (Grzegorz Chwastek, Tom Bollack ja Sandra Szulc). Suurepärase laskmisega, ainult ühe trahviringiga, saavutab võistkond We gaan het Maken (Mark van Tiel, Mathijs Barkel, Bert van Asselt) teise poodiumikoha.

Võistluste protokoll

Fotod Tim Bruijninckx

Pärast auhinnatseremooniat sai iga osaleja eksklusiivse ürituse T-särgi, mis tähistas võitmatu King’s BBQ algust paljude rõõmsate vestluste ja külmade jookidega.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/v3825/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/v3825/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373